Podstawą efektywnej i bezpiecznej pielęgnacji cery jest właściwie przeprowadzona przez specjalistę ocena jej stanu wyjściowego przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów czy kuracji oraz właściwe rozpoznanie typu skóry. Tylko dzięki temu, możemy dopasować odpowiednie preparaty dla danej osoby. Z pewnością wiesz o tym, że nie ma uniwersalnego sposoby dbania o skórę, który tak samo fantastycznie sprawdzi się zarówno u Ciebie, jak u Twojej mamy czy koleżanki. Być może potrafisz również bez zająknięcia wyrecytować z pamięci poszczególne rodzaje skóry, które powszechnie rozróżniamy w gabinetach kosmetycznych. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że największym problemem dla większości osób jest trafne rozpoznanie własnego typu cery – co przekłada się na stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków do oczyszczania czy pielęgnacji, a ewentualne mankamenty urody – zamiast znikać, pogłębiają się. Dlatego tak ważne jest, aby to właśnie doświadczony kosmetolog zbadał Twoją skórę i stwierdził, co będzie dla niej najlepsze, aby zachowała zdrowy i młody wygląd.

Przyjrzyjmy się bliżej 4 podstawowym typom cery:

Cera normalna

Cera normalna, jak można się łatwo domyślić – wykazuje najmniejszą tendencję do występowania problematycznych zmian. Z reguły nie obserwujemy na niej zaskórników, wyprysków, rozszerzonych porów, pękających naczynek czy skłonności do błyszczenia się. Skóra normalna prezentuje się nienagannie, jest gładka o równomiernym kolorycie. Nie jest też szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrze czy bardziej intensywne zabiegi kosmetyczne. Rzadziej niż w przypadku innych typów reaguje alergicznie. O cerę normalną należy jednak dbać tak samo troskliwie jak o wszystkie inne typy skóry, ponieważ zaniechanie w tej kwestii może tylko odebrać jej promienność i blask. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie, zabiegi odżywcze, regularne złuszczanie w celu regeneracji i zachowania młodego wyglądu oraz nienarażanie cery na intensywne promieniowanie słoneczne.

Cera sucha

Cera o obniżonym poziomie nawilżenia, która charakteryzuje się tendencją do zaczerwienienia czy rogowacenia. Niestety coraz częściej spotykamy się wśród klientów z suchością skóry, która ma swoją przyczynę również w nieodpowiedniej diecie, niewystarczającym nawadnianiu organizmu jak i czynnikach zewnętrznych. Powodem jej występowania mogą być także uwarunkowania genetyczne. Jak dbać o cerę suchą? Przede wszystkim bardzo regularnie oraz intensywnie. Nie wolno zapominać i nawadnianiu się “od środka” czyli spożywaniu dużej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej. Należy niemalże na każdym kroku pielęgnacji wspierać odpowiedni poziom nawilżenia cery poprzez właściwie dobrane preparaty, warto systematycznie stosować specjalistyczne kuracje odżywcze i rewitalizujące pod okiem eksperta, a także na co dzień używać odpowiednich kosmetyków do makijażu i pielęgnacji, które nie obciążają i nie powodują przesuszenia. Bardzo ważne jest również regularne złuszczanie obumarłego naskórka.

Cera tłusta

Najbardziej kłopotliwy typ skóry, który wymaga szczególnego podejścia. W przypadku cery tłustej mamy do czynienia z nadmiarem łoju, który powoduje powstawanie zaskórników oraz zmian trądzikowych – często wykwitów ropnych i wyraźnie rozszerzonych porów. Skóra tłusta jest gruba, intensywnie się błyszczy, tworzą się wyraźne zanieczyszczenia. Dlatego pielęgnacja powinna opierać się na systematycznym, dokładnym oczyszczeniu. Niezbyt agresywne i regularne złuszczanie również dobrze się sprawdza, ponieważ spowalnia proces powstawania niedoskonałości. W przypadku cery tłustej trzeba bardzo uważać na kosmetyki, ponieważ często mogą one jeszcze bardziej “zapychać” i potęgować problemy. Dlatego najlepiej dbać o skórę łojotokową pod okiem doświadczonego eksperta, który doradzi, jaka pielęgnacja sprawdzi się najlepiej.

Cera mieszana

To typ, wykazujący zarówno cechy skóry normalnej oraz tłustej. Często mówimy o tak zwanej “strefie T” czyli obszarach tłustej skóry na nosie, czole i brodzie. Tam mogą występować zmiany trądzikowe, wypryski, oraz nadmiar sebum, powodujący błyszczenie. W pozostałych partiach twarzy cera najczęściej jest sucha. Ta dwoistość stwarza pewne problemy w doborze odpowiedniej pielęgnacji – jednak na szczęście nie dla doświadczonego specjalisty. Cera mieszana wymaga – jak w każdym innym przypadku – właściwego nawilżenia, ale też odpowiedniego oczyszczania i stosowania preparatów normalizujących. Nie ryzykuj źle dobranej pielęgnacji do swojej skóry – umów się na wizytę w Beauty Avenue Centrum Urody i skorzystaj z naszej wieloletniej wiedzy oraz szerokiej oferty zabiegów, z których z pewnością dobierzemy dla Ciebie te najbardziej skuteczne – aby wydobyć naturalne piękno Twojej cery!