Ochrona przeciwsłoneczna. O filtrach słów kilka..

Na początek hasło, które każda osoba powinna znać i powtarzać jak mantrę:

Ochrona przeciwsłoneczna jest niesamowicie istotna dla zdrowia skóry, przez cały rok!

Tak!!!

Nie tylko w okresie letnim, kiedy większość z nas po nią sięga, ale także o każdej innej porze roku. Słońce świeci niezależnie od temperatury powietrza, a promieniowanie, które emituje, jest w stanie uszkodzić delikatną skórę nawet przy zachmurzonym niebie. O jakim uszkodzeniu mowa? Wymieniać tu można wiele następstw wpływu promieni słonecznych, ale głównie narażeni jesteśmy na fotostarzenie skóry.

Różnice między promieniowaniem UVA i UVB?

Pierwsze, promieniowanie UVA to 95% całego promieniowania podczas ekspozycji na słońce. Jest ono zdradliwe, gdyż nie odczuwamy bezpośrednio jego działania na naszą skórę. Jednocześnie jego poziom przez cały rok pozostaje na tak samo wysokim poziomie. Promieniowaniu UVA nie przeszkadzają szyby samochodowe czy okna. Tymczasem dosięgając naszej skóry, powoduje ono szereg uszkodzeń, wnikając na jej niższe poziomy. Uszkadza naczynia krwionośne, przyczynia się do degradacji włókien elastynowych i kolagenowych. Wszystko to skutkuje fotostarzeniem się skóry a w niektórych przypadkach nawet rozwojem zmian nowotworowych.

Kolejne, promieniowanie UVB to 5% sięgających nas promieni słonecznych. Nie wnika ono tak głęboko w skórę, działając wyłącznie na poziomie naskórkowym. To ono odpowiada za piękną letnią opaleniznę, ale i stany zapalne, oparzenia słoneczne, rumień, przesuszenie i przebarwienia.

W dzisiejszych czasach warto wspomnieć także o świetle niebieskim HEV, które jest emitowane zarówno przez słońce, jak i monitory komputerów, smartfonów, czy telewizor. HEV jest promieniowaniem oksydacyjnym, czyli przyczynia się do powstawania wolnych rodników, mogących dokonać zniszczeń skóry na poziomie DNA, a także uszkodzeń komórek tłuszczowych (lipidów), prowadząc do powstawania przebarwień.

Fotostarzenie. Co to znaczy?

Proces fotostarzenia spowodowany przez promieniowanie UV doprowadza do takich zmian jak znaczny spadek elastyczności skóry, pojawienie się zmarszczek, nadmierna suchość i nieprawidłowe złuszczanie się naskórka. Jednak można mu zapobiec, dbając przez cały rok o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną skóry. Ponadto stosowanie odpowiednich kremów i balsamów zawierających filtry przeciwsłoneczne oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce poprawia wygląd i wzmacnia skórę bardziej niż wiele wiodących kosmetyków. Skóra jest dzięki temu pełna blasku, gładka i wolna od przebarwień.

Stosowanie kremów z filtrem fizycznym (mineralnym), a chemicznym.

Dostępne w sklepach kosmetyki, przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej, to wybór pomiędzy ochroną mineralną a składnikami chemicznymi, mającymi powstrzymać negatywny wpływ promieniowania na skórę. Dlaczego warto stosować kremy z filtrem fizycznym, a nie chemicznym?

Filtry fizyczne, czyli tlenki cynku i dwutlenek tytanu:

  • odbijają i rozpraszają promienie UVA i UVB,
  • są bezpieczne w stosowaniu niezależnie od rodzaju skóry,
  • podczas ekspozycji na słońce nie doprowadzają do podniesienia się temperatury skóry,
  • mają natychmiastowe działanie, które trwa do kilku godzin,
  • nie są komedogenne, dzięki czemu nie wpływają na powstawanie zaskórników,
  • pozostawiają na skórze białą poświatę ochronną,
  • mają wysoki współczynnik działania, chroniącego skórę przed powstawaniem przebarwień i fotostarzeniem.

Filtry chemiczne:

  • pochłaniają promienie UV, tworząc energię cieplną, która podnosi temperaturę skóry,
  • szybko się wchłaniają i wnikają w głąb skóry,
  • podczas ekspozycji na słońce nie doprowadzają do podniesienia się temperatury skóry,
  • zawierają dużo silnych składników chemicznych,
  • zaczynają działać dopiero po minimum 30 minutach od aplikacji, a nakładanie ich trzeba powtarzać co 2-3 godziny.

Filtry mieszane:

Na rynku pojawiają się coraz częściej kosmetyki z filtrami zarówno chemicznymi, jak i fizycznymi. Jest to produkt powstały w myśl stworzenia środków gwarantujących jeszcze większą ochronę.

Co wybrać do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym?

Jeżeli chodzi o promieniowanie UVB, to oba rodzaje filtrów dają wyniki na przybliżonym poziomie. Przyglądając się jednak ochronie przed promieniowaniem UVA, czyli bardziej szkodliwym i działającym z dużym natężeniem przez cały rok, filtry mineralne (fizyczne), dużo lepiej dbają o skórę. W naszym Centrum Urody Beauty Avenue polecamy kosmetyki oparte o ochronne działanie tlenku cynku. Do tej pory wykazuje on najwyższy współczynnik ochronny przy narażeniu na oba rodzaje promieniowania słonecznego.

Na zakończenie…

Pamiętajmy, ochrona przeciwsłoneczna skóry da niezwykle satysfakcjonujące efekty zarówno teraz, jak i w przyszłości. Korzystajmy z kosmetyków ze współczynnikiem SPF (Sun Protection Factor), chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB przez cały rok, niezależnie od wieku. O ile to możliwe unikajmy także nadmiernej ekspozycji na słońce, głównie w godzinach największego jego promieniowania, a łącząc to wszystko, sprawimy że nasza skóra odwdzięczy się nam zdrowym i pełnym blasku wyglądem, bez przebarwień.